Nawiązując do raportu przygotowanego w 2016 roku i wcześniejszej edycji z 2012 o zarobkach pozycjonerów. Chciałbym wypowiedzieć się na temat szybujących cen pozycjonowania… Zapraszam do artykułu!

Wiem, że wielu klientów czyta mojego bloga. Drogi Kliencie! Nie chcę wprowadzać Cię w błąd przez moje wpisy z 2014 i 2015 roku, gdzie wspominałem o prostocie pozycjonowania. To już przeszłość. Branża zmienia się tak szybko jak wycena rynkowa firmy Alphabet do której należy Google.

Jak widać, branża zmienia się szybko… Dlaczego ceny pozycjonowania rosną?

#Powód 1 – większa konkurencyjność

Jeszcze 4 lata temu na lokalne frazy wystarczyłoby stworzyć stronę internetową i zatrudnić pozycjonera za 100 zł/ms. Działało to świetnie, aż sam pozycjoner przecierał oczy ze zdumienia jak szybko firma może rozwijać się dzięki taniej reklamie. Dziś każdy już o tym wie co powoduje, że ceny rosną i będą rosnąć dalej, przez min. 3-4 lata. Dlaczego?

W branży niewiele się zmienia i Google traktuje pozycjonerów jak partnerów, a nie jak manipulatorów algorytmu, których strony trzeba zbanować. W dodatku dzisiejszy link z zaplecza stworzonego za 200 zł nic nie da. To znaczy, że osoby (freelancerzy) na DG, którzy zaczynają warto, żeby mieli odłożone kilka tyś złotych na inwestycje. Reasumując – to nie tak, że pozycjoner zarabia dzięki Googlowi więcej, ale to Google podkręcił dzięki algo i konkurencji koszta pozycjonerskie. Bo 300 zł na umowie nie oznacza, że pozycjoner zarobi 300… Pozycjoner z rocznym doświadczeniem nie zarobi tyle samo co pozycjoner z 4-10 letnim (większość pieniędzy pozycjoner zarabia na zapleczach i kontaktach dzięki którym kupuje tańsze linki itp.).

#Powód 2 – Pozycjonerzy, lubią inwestować we własne projekty

Dużo osób w branży prowadzi niszowe sklepy z częściami do wędek, czy upominkami. Zarobki wyglądają NADAL o dużo lepiej, niż z pozycjonowania strony klienta (~ 50% stron w Polskim internecie).

#Powód 3 – automatyzacja i zamknięte kręgi

Zauważyłem, że od kilku lat następuje nieuniknione. Zaplecza (coś co głównie odpowiada za pozycje, którą osiągnie Państwa strona) z publicznych, stają się prywatne. Dziś coraz trudniej pozycjonować na własną rękę. Jest to wręcz niemożliwe, bo koszta, które osiągniemy będą większe niż te które oferuje pozycjoner. Katalogów – nie ma. Precli – nie ma. Artykuł od zaprzyjaźnionej firmy, który kopie – min. 60 zł.

Dodatkowo dochodzi automatyzacja procesów. Stopa wejścia w ten biznes rośnie z dnia na dzień. Coraz więcej programów za 100$/ms robi większość pracy za nas. Te programy niestety tanie nie są, a trzeba ich mieć kilka, kilkanaście…

#Powód 4

Powodów jest mnóstwo, ale głównym jest to, że pozycjonowanie nadal przynosi zaplanowane, dobre zwroty z inwestycji w reklamę. Nieuniknione jest, że ta opłacalność zniknie za 4-5 lat i bardziej będzie się firmie opłacało kupić kliki z Adwords.

 

Jednak póki co – w pryzmacie 3 lat po podpisaniu umowy z rzetelnym pozycjonerem z zainwestowanych pieniędzy w SEO możemy wynieść zwoty 1,5-2,5 krotne 🙂 (w niektórych przypadkach więcej)

Do zobaczenia! Może w przyszłym roku też coś napiszę!